Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheierea si incetarea CIM in aceeasi zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheierea si incetarea CIM in aceeasi zi

Ave tuturor,
Va retin atentia cu urmatoarea problema:

Un salariat nu se prezinta la lucru dupa incheierea CIM-ului si dupa ce angajatorul trimite REVISAL-ul si inregistreaza.

Intrebari:
1. Din punct de vedere al salarizarii, daca ii inchei si ii incetez contractul unui angajat in aceeasi zi, se considera ca a lucrat si va fi remunerat corespunzator?

2. Ce documente trebuiesc intocmite in acest caz (decizie de incetare cu aceeasi zi sau o decizie de anulare a CIM-ului)?

Daca sunteti amabili, ma intereseaza si baza legala.

Multumesc frumos
In cazul in care contractul individual de munca a fost incheiat, si salariatul nu se prezinta la munca, atunci urmati pasii necesari desfacerii contractului individual de munca pe motive disciplinare!
Este o idee buna, insa ramane si cazul cand, in ziua de incepere a activitatii anunta ca nu mai doreste colaboarea. In acest caz nu stiu daca poate fi vorba de sanctiune disciplinara...
Si, ca o completare, cautam o varinta de a diminua birocratia - mai putine hartii.

Multumesc
In acest caz aplicati prevederile art. 55 lit. b - incheierea contractului individual de munca cu acordul partilor.
Daca nu mai doreste angajarea, isi da demisia= preaviz, deci tot nu se poate in aceeasi zi.
Peruschi a scris:

In acest caz aplicati prevederile art. 55 lit. b - incheierea contractului individual de munca cu acordul partilor.

De acord, insa din punct de vedere al salarizarii, nu sunt obligat sa-l platesc pentru ziua respectiva?
Multumesc