Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune - raport expertiza pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune - raport expertiza pentru formarea loturilor

Pe scurt- 3 mostenitori; unul dintre ei i-a chemat in instanta pe ceilalti 2 pentru iesirea din indiviziune; judecatorul a stabilit ca singurul bun care trebuie impartit este un lot de teren care urmeaza sa fie evaluat.
Intrebarea mea este: cine este raspunzator pentru cheltuielile implicate de evaluarea terenului respectiv? Toti 3 mostenitorii trebuie sa imparta costurile aferente? Sau numai cel care a deschis procesul?
Multumesc anticipat,
Nicoleta
De regula celcare a deschis actiunea trebuie sa avanseze si onorariul ded expert urmind sa recupereze de la ceilalti cota parte din acesta, dar judecatorul poate sa dispuna daca partile nu se opun ca onorariul de expert sa fie suportat in parti egale de toti mostenitorii
Partajul profita tuturor partilor si pe cale de consecinta cheltuielile ocazionate de acesta se impart proportional cu cota fiecaruia. In consecinta cel care a initiat partajul va suporta cheltuilile pana la finalizarea lui urmand sa le recupereze pe calea cheltuielilor de judecata.
~ Conținut șters la cerere ~
reclamantul suporta toate cheltuielile ocazionate de proces, dar are dreptul sa solicite restituirea cheltuielelilor la finalziarea procesului .
In practica judiciara, in situatia partajului succesoral, cheltuielile de judecata se compenseaza.Initial reclamantul avanseaza cheltuielile de judecata, iar la finalul procesului, instanta dispune cu privire la aceste cheltuieli, la cererea partii/partilor interesate.