Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 15 ani de grupa 1 de muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

15 ani de grupa 1 de muncă

Bună ziua,am și eu o întrebare și nelămuriri asupra vârstei de pensionare,că sa încep,am lucrat in grupa 1 de munca din anul 1991 până în 2006 la combinatul siderurgic Galați actualul liberty Galați,acum am vârstă de 51 ani lucrând în afara țării,am înțeles că la vârsta de 55 ani mă pot pensiona din combinatul siderurgic Galați,cum se calculează? mulțumesc și acuze dacă nu am formulat corect întrebarea
Postati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare , in tara si in afara tarii.
Cum am spus 15 ani lucrați din 91 până 2006 ,in 2006 ieșit în ordonanța după care mi s-au dat 2 ani salarii(am înțeles că și acei 2 ani de salarii se pun (că ani de vechime,nu de grupă) iar că ani de muncă în afara țării 14 încă muncesc
Anul de naștere 1973
Cornel Vasile a scris:

Postati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare , in tara si in afara tarii.

andru1973, utilizator
Data nasteri = zi, luna, an

stagiu de cotizare = totalul anilor lucrati in tara + anii lucrati in afara tarii
25.07.1973 15ani cotizați in Ro grupa 1 și 14 ani in afară

Cornel Vasile a scris:

Data nasteri = zi, luna, an

stagiu de cotizare = totalul anilor lucrati in tara + anii lucrati in afara tarii

Varsta de pensionare : 57 ani si 6 luni (Ianuarie 2031) .. pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard