avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 15 ani de grupa 1 de muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

15 ani de grupa 1 de muncă

Bună ziua,am și eu o întrebare și nelămuriri asupra vârstei de pensionare,că sa încep,am lucrat in grupa 1 de munca din anul 1991 până în 2006 la combinatul siderurgic Galați actualul liberty Galați,acum am vârstă de 51 ani lucrând în afara țării,am înțeles că la vârsta de 55 ani mă pot pensiona din combinatul siderurgic Galați,cum se calculează? mulțumesc și acuze dacă nu am formulat corect întrebarea
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:54, 16 Martie 2024
Postati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare , in tara si in afara tarii.
Cum am spus 15 ani lucrați din 91 până 2006 ,in 2006 ieșit în ordonanța după care mi s-au dat 2 ani salarii(am înțeles că și acei 2 ani de salarii se pun (că ani de vechime,nu de grupă) iar că ani de muncă în afara țării 14 încă muncesc
Anul de naștere 1973
Cornel Vasile a scris:

Postati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare , in tara si in afara tarii.

Ultima modificare: Vineri, 15 Martie 2024
andru1973, utilizator
Data nasteri = zi, luna, an

stagiu de cotizare = totalul anilor lucrati in tara + anii lucrati in afara tarii
25.07.1973 15ani cotizați in Ro grupa 1 și 14 ani in afară

Cornel Vasile a scris:

Data nasteri = zi, luna, an

stagiu de cotizare = totalul anilor lucrati in tara + anii lucrati in afara tarii

Varsta de pensionare : 57 ani si 6 luni (Ianuarie 2031) .. pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am si eu o întrebare legata de pensie, am lucrat ... andru1973 andru1973 Buna ziua, am si eu o întrebare legata de pensie, am lucrat 17 ani in combinatul siderurgic Galați in grupa 1 de munca, acum lucrez in alta tara (nu in grupa ... (vezi toată discuția)
Reducere vârstă pensionare duran58 duran58 Sunt de sex feminin născută în 1958. In perioada 01.10.1977 - 01.06.1978 am lucrat în grupa 1 cu 75% și în perioada 01.06.1978 - 01.06.1983 în grupa 2 ... (vezi toată discuția)
Grupa de munca a ii a kriskrs kriskrs Buna ziua, am si eu nevoie de cateva lamuri, o sa incerc sa fiu cat mai concis. Mama avea dreptul sa iasa la pensie la 57 de ani (hartie la mana de acum cativa ... (vezi toată discuția)