Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipată

Bună ziua!
Sunt născută în 19 decembrie 1967,am stagiu contributiv efectiv de 29 ani și 4 luni, apoi se adaugă la acești ani, îngrijire copil 3 ani, șomaj 2 ani și 6 luni după 2001, 2 copii (1995 și 1997). S-ar aduna in total 34 ani și 10 luni. Daca aș cumpăra 2 luni de vechime, sau aș găsi sa mai lucrez 2 luni, credeți că m-aș încadra pentru pensie anticipată cu penalizare la 57 de ani, după noua lege a pensiei?
Va mulțumesc!
Nu puteti sa va pensionati anticipat decat cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare , care , la dvs. , este de 63 ani si 5 luni ( pe care - luand in considerare data nasterii - o indepliniti in mai 2031 ) . Prin urmare , puteti iesi cu anticipatie la pensie nu mai devreme de mai 2026 . Vedeti anexa 5 a Legii 360/2023 . Daca veti indeplini stagiul total de cotizare contributiv de 35 ani , vi se mai scade 1 an din varsta standard de pensionare pentru cei 2 copii . Stagiul de cotizare “ cumparat “ se are invedere numai pentru pensia de limita de varsta .
CHKa, utilizator