Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

tata e nascut in 1963 a lucrat din 1981 pana in 2000 in grupa I de munca din 2000 in 2003 conditii speciale cand poate iesi la pensie
Sa poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2026 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 63 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 an

Se poate pensiona anticipatat dupa anul 2023 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Se poate pensiona anticipatat partial dupa anul 2023 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*