avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am si eu o intrebare. Daca vreau sa achizitionez o ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am si eu o intrebare. Daca vreau sa achizitionez o masina din ...

Am si eu o intrebare. Daca vreau sa achizitionez o masina din Olanda pe o firma neplatitoare de tva din ce inteleg daca tara este membra UE nu se va trece tva ul pe factura. Daca voi dori sa vand masina unei persoane fizice va trebui sa platesc tva ul?
Si in cazul unei firme platitoare de tva cum se procedeaaza in eventualitatea unei posibile vanzari de catre firma.
Multumesc si respect!
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:43, 25 Martie 2024
Masina se cumpara in regim second hand ? la regimul marjei ?
Salut, da. Second hand

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Masina se cumpara in regim second hand ? la regimul marjei ?

daca vindeti masina si nu sunteti platitor de TVA o vindeti evident fara TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim second-hand, tva intracomunitar si impozit pe venit Intermediar01 Intermediar01 Buna ziua, va prezint concret cazul meu: Sunt firma NEPLATITOARE de tva cod cae 4511(comert cu autovehicule), firma este inregistrata in ROI. Achizitionez ... (vezi toată discuția)
Tva achizitii masini second hand Dl_Sandu Dl_Sandu Un I.I. neplatitor de TVA achizitionez masini second hand din UE .Sunt obligat sa ma inregistrez ca platitor TVA pentru achizitia si vanzarea de masini ? ... (vezi toată discuția)
Achizitie auto ue ivancu44 ivancu44 Buna ziua, O societate platitoare de TVA doreste sa achizitioneze o masina second hand pentru societate fara a intentiona sa o revanda plateste tva? unde ? ... (vezi toată discuția)