Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am si eu o intrebare. Daca vreau sa achizitionez o ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am si eu o intrebare. Daca vreau sa achizitionez o masina din ...

Am si eu o intrebare. Daca vreau sa achizitionez o masina din Olanda pe o firma neplatitoare de tva din ce inteleg daca tara este membra UE nu se va trece tva ul pe factura. Daca voi dori sa vand masina unei persoane fizice va trebui sa platesc tva ul?
Si in cazul unei firme platitoare de tva cum se procedeaaza in eventualitatea unei posibile vanzari de catre firma.
Multumesc si respect!
Masina se cumpara in regim second hand ? la regimul marjei ?
Salut, da. Second hand

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Masina se cumpara in regim second hand ? la regimul marjei ?

daca vindeti masina si nu sunteti platitor de TVA o vindeti evident fara TVA.