Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort- parti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort- parti

intr-un procesul de divort trebuie sa se prezinte ambele parti la termene ?
buna ziua!
obligatorie este prezenta reclamantului.
daca acesta nu se prezinta atunci cererea sa va fi respinsa ca nesustinuta.
ContSters97658, utilizator
Doar prezenta reclamantului este obligatorie.
prezenta reclamantului este obiligatorie pe tot parcursul procesului( specific ca are avocat) ?
am inteles ca in calitate de parat prezenta mea nu este obigatorie, insa, din punct de vedere juridic ce ma sfatuiti sa fac .maine am primul termen si nu stiu ca sa fac? sa ma prezint sa specific ca sunt de acord cu divortul si sa solicit un nou termen pentru angajare aparator?
Avocatul nu poate reprezenta reclamantul decat in situatii speciale( ex. stbilit in strainatate) ...Dvs., daca nu aveti nimic de cerut, nici drept de vizitare, nici , ulterior partaj,....absolut nimic, puteti sa mergeti sa fiti de acord, daca insa aveti cea mai mica cerinta nu e recomandat sa mergeti neasistat.
in actiune ea solicita pastrarea numelui de familie iar eu nu sunt de acord cu acest lucru. considerati ca e nevoie sa imi iau aparator sau sa ma duc si sa fac singur acesta mentiune ? in ceea ce priveste partajul ea inca nu l-a solicitat ? imi puteti da va rog cateva detalii privind acest aspect ? daca nu l-a solicitat ea , inteleg ca pe parcursul procesului eu nu il pot cere ? multumiri anticipate !