Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... E- factura la PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

E- factura la PFA cu norma de venit

Buna ziua :) Un PFA care este cu norma de venit trebuie sa aiba semnatura digitala si sa fie inscris pe E-factura si SPV? Va multumesc!
george-neagu, moderator
Da.
Da. In masura in care facturile d-voastra sunt emise catre entitati Business to Government (B2G), sau Business to Business (B2B). Altfel zis, daca emiteti facturi doar catre consumatori clienti persoane fizice nu sunteti obligat sa comunicati prin e-factura. Daca aveti insa clienti SRL, S.A. sau comune, orase, UAT. atunci sunteti obligat.
Este vorba de un coafor, nu emite facturi, doar bonuri fiscale. Dar, primeste facturi de la furnizori.
Atunci nu prea inteleg intrebarea si confuzia d-voastra. Pe E-Factura se trimit, in mod absolut evident, facturi emise catre alte persoane juridice, nu bonuri, nu chitante, nu propuneri de afaceri. Nu emiteti facturi NU aveti treaba cu e-factura. Facturile emise catre d-voastra vor fi raportate la ANAF de emitentii facturilor.