Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! O persoana care alucrat 12 ani si 5 luni ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! O persoana care alucrat 12 ani si 5 luni beneficiaza ...

Buna ziua! O persoana care a lucrat 12 ani si 5 luni beneficiaza de pensie sau ajutor social?
mariana.vuza@cfr.ro, utilizator
Nu beneficiază de pensie fără să aibă 15 ani. Doar dacă cumpără diferența de până la 15.
Multumesc! Dar de un ajutor social poate beneficia (nu are niciun venit) si cui ar trebui sa se adreseze?
Pentru ajutorul de incluziune se poate adresa primăriei, la asistență socială pentru ai face o anchetă socială.

Pentru ajutorul de incluziune, nivelul maxim al venitului net* trebuie să fie de 346 lei/ persoană, respectiv 504 lei în cazul persoanei singure cu vârsta de cel puțin 65 de ani.
Dapix, utilizator
Multumesc frumos!