avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! O persoana care alucrat 12 ani si 5 luni ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! O persoana care alucrat 12 ani si 5 luni beneficiaza ...

Buna ziua! O persoana care a lucrat 12 ani si 5 luni beneficiaza de pensie sau ajutor social?
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2024
mariana.vuza@cfr.ro, utilizator
Cel mai recent răspuns: mariana.vuza@cfr.ro , utilizator 12:57, 22 Martie 2024
Nu beneficiază de pensie fără să aibă 15 ani. Doar dacă cumpără diferența de până la 15.
Multumesc! Dar de un ajutor social poate beneficia (nu are niciun venit) si cui ar trebui sa se adreseze?
Pentru ajutorul de incluziune se poate adresa primăriei, la asistență socială pentru ai face o anchetă socială.

Pentru ajutorul de incluziune, nivelul maxim al venitului net* trebuie să fie de 346 lei/ persoană, respectiv 504 lei în cazul persoanei singure cu vârsta de cel puțin 65 de ani.
Ultima modificare: Vineri, 22 Martie 2024
Dapix, utilizator
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce nu mai beneficiez de vmi, complementara, având doar un ... De ce nu mai beneficiez de vmi, complementara, având doar un salariu de 2000?suntem 4 membrii. (vezi toată discuția)
Buna ziua,o întrebare am,acuma sunt in cic,pot intra in continuare ... Serac Ionuț Serac Ionuț Buna ziua,o întrebare am,acuma sunt in CIC,pot intra in continuare in CIC daca nevasta urmează să nască între timp celălalt copil? (vezi toată discuția)
Referitor la acordarea ajutorului social si la ancheta sociala CYBORG CYBORG Buna ziua! Am si eu doua intrebari 1.Referitor la acordarea ajutorului social si la ancheta sociala zice asa:\\"Bunuri mobile:aparatura electronica, precum ... (vezi toată discuția)