Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara, sunt in Italia ,cum pot face certificatul ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara, sunt in Italia ,cum pot face certificatul de nastere ...

Buna seara, sunt in Italia ,cum pot face certificatul de nastere tip nou,daca vin in Romania ,sunt nascuta in sector 4 ,tot din sector 4 pot obtine un certificat de nastere tip nou,am si buletinul expirat.
1. Primul pas , este obtinerea unei carti de identitate noi.

2. Al doilea pas , este preschimbarea certificatului de nastere. Acte:
- cerere tip
- actul de identitate în termen de valabilitate, original
- certificatul de stare civilă, original
- procură specială, după caz ( in situatia in care imputerniciti pe altcineva sa se ocupe)
- taxă .
Mergeti la evidenta persoanei si depuneti cerere pentru cartea de identitate si pentru certificat simultan. Evidența persoanei se va ocupa de primirea duplicatului certificatului de naștere și veți primi ambele documente odata.