avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara, sunt in Italia ,cum pot face certificatul ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara, sunt in Italia ,cum pot face certificatul de nastere ...

Buna seara, sunt in Italia ,cum pot face certificatul de nastere tip nou,daca vin in Romania ,sunt nascuta in sector 4 ,tot din sector 4 pot obtine un certificat de nastere tip nou,am si buletinul expirat.
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 13:43, 22 Martie 2024
1. Primul pas , este obtinerea unei carti de identitate noi.

2. Al doilea pas , este preschimbarea certificatului de nastere. Acte:
- cerere tip
- actul de identitate în termen de valabilitate, original
- certificatul de stare civilă, original
- procură specială, după caz ( in situatia in care imputerniciti pe altcineva sa se ocupe)
- taxă .
Mergeti la evidenta persoanei si depuneti cerere pentru cartea de identitate si pentru certificat simultan. Evidența persoanei se va ocupa de primirea duplicatului certificatului de naștere și veți primi ambele documente odata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preschimbare certificat de nastere adrian ioan adrian ioan buna seara,as dori sa stiu ce acte am nevoie ptr. preschimbare certificat de nastere (vezi toată discuția)
Help! nevoie de informatii pentru refacere buletin danielasielena danielasielena Buna seara, locuiesc in Grecia; am buletinul expirat din martie; am imputernicire pe un membru al familiei sa imi depuna actele pentru cererea unui nou ... (vezi toată discuția)
Acte carte de identitate provizorie irinabob irinabob buna ziua,care sunt documentele necesare ptr schimbarea cartii de identitatea,stiu ca e nevoie sa-mi fac una provizorie deoarece certificatul de casatorie ... (vezi toată discuția)