Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Șomajul înainte de aprilie 2001 și concediu medical ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Șomajul înainte de aprilie 2001 și concediu medical sunt perioade ...

Șomajul înainte de aprilie 2001 și concediu medical sunt perioade necontributive in legea 360/2023 pentru cineva care iese la pensie din septembrie ? Nu gasesc in lege ?
Perioada în care o persoană a beneficiat de indemnizaţie de şomaj constituie vechime în muncă numai dacă drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art.15 din acest act normativ, perioada pentru care o
persoană este îndreptăţită să primească ajutor de şomaj sau de integrare profesională constituie vechime în muncă şi în aceeaşi unitate.

Este perioada necontributiva
[ link extern ]
Și pe legea 263 din 2010 somajul de înainte de 01.04.2001 este stagiu de cotizare? Don câte am inteles pe legea veche nu exista stagii controbutive și necontrobutive, doar pe 360/2023 apar aceste noțiuni.
1. Pana la 01.03.2002, somajul acordat in baza Legii 1/1991 este vechime in munca .

2. De la 01.04.2001, in sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
Asadar , somajul este stagiu de cotizare la pensie .
Plata contributiei de asigurari sociale pentru someri se fac lunar de catre institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj.... din cuprinsul Legii 19/2000 , reiese ca pentru indemnizatia de somaj , se platea c.a.s.

3. De la 01.01.2011, a intrat in vigoare Legea 236/2010, astfel:
- in sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
Asadar , somajul este stagiu de cotizare la pensie .b]Plata contributiei de asigurari sociale pentru someri se fac lunar de catre institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj.... din cuprinsul Legii 263/2010 , reiese ca pentru indemnizatia de somaj , se platea c.a.s.

4. Contrar celor din link-ul mai sus mentionat, opinia mea, este ca somajul este perioada contributiva.
Și eu cred adă, dar nu eram sigura. Am cont online la cnpp s-o în perioada de șomaj am cuprinse lunile respective cu o suma de bani în declarațiile lunare, formularul D112. Mai mult decât atât am cerut o declarație rectificativa pentru 1 luna lipsa observata în tabelul respectiv și am primit răspuns de la agenția de șomaj ca au trimis la casa de pensii corectura și când am verificat din nou tabelul era corectat și adăugată luna respectiva. În perioada șomajului pe legea 1/1991 am luat și plăti compensatorii vreo 9 luni conform unei ordonanțe de urgenta și am luat și adeverinta de la șomaj pentru respectivele plăti compensatorii cu sumele încasate și am observat ca am și 3 luni după șomaj de plăti....pentru integrare sau ajutor social ceva.....nu am hârtiile în fata.

MULTUMESC FRUMOS CA INCERCATI SA MA AJUTATI IMPARTASIND CUNOSTINTELE DVS. CONTEAZA ENORM PENTRU UN NOVICE GESTUL DVS.
goplanet, utilizator