Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor pt.control financiar preventiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor pt.control financiar preventiv

Buna ziua,
va rog daca ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu cum aplic de la 1 ianuarie 2010 spor pentru complexitatea muncii( spor pt. control financiar preventiv) mentionind ca acest spor este stipulat in legea 84/2003 unde se spune , la art.13 alin.7 ,ca persoanele desemnate sa efectueze controlul financiar preventiv propiu pot beneficia de un spor pentru complexitatea muncii de pina la 25% aplicat la salariul de baza brut lunar. Acum prin legea 330/2009 acest spor la ce baza se aplica???#-o
la cea avuta pina la 31.decembrie 2009 sau la baza nou creata prin introducerea sporului de vechime in aceasta.
cu multumiri,
La cea avuta pina la 31.decembrie 2009.
Mai jos va anexez un pasaj din OUG nr. 1/2010.
....
Art. 5. — (1) Incepand cu luna ianuarie 2010, personalul aflat in functie la 31 decembrie 2009 isi pastreaza salariul, solda sau,dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare brut/bruta avute la aceasta data, fara a fi afectate de masurile de reducere a cheltuielilor de personal din luna decembrie 2009 prevazute la art. 10 din Legea nr. 329/2009, care se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) la salariul de baza, solda/salariul functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare corespunzatoare functiilor avute la data de 31 decembrie 2009 se adauga cuantumul sporurilor si indemnizatiilor care se introduc in acesta/aceasta, prevazute in notele la anexele la Legea-cadru nr. 330/2009, numai personalului care a beneficiat de acestea, in masura in care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii;
b) sporurile, indemnizatiile si alte drepturi salariale prevazute in anexele la Legea-cadru nr. 330/2009 care nu se introduc in salariul de baza, solda/salariul functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare se acorda in aceleasi cuantumuri de la 31 decembrie 2009, numai personalului care a beneficiat de acestea, in masura in care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii, cu respectarea prevederilor art. 23 din Legea-cadru nr. 330/2009.
(2) Personalului salarizat in conformitate cu anexa nr. VI la Legea-cadru nr. 330/2009 i se va aplica modul de calcul reglementat in cuprinsul acestei anexe.
(3) In salariile de baza ale functiilor de executie si ale functiilor de conducere este cuprins in toate cazurile sporul de vechime in munca in cuantumul avut in luna decembrie 2009. In situatia in care in cursul anului personalul de conducere si executie indeplineste conditiile pentru trecerea intr-o alta transa de vechime, se acorda transa corespunzatoare vechimii prin aplicarea procentului la salariul de baza aferent functiei din luna decembrie 2009.
(4) Salariile de merit stabilite in anul 2009 pe o perioada care se intinde si in anul 2010 se introduc in salariul de baza pana laexpirarea perioadei pentru care au fost acordate. Dupa aceasta perioada, se recalculeaza in mod corespunzator salariul de baza si celelalte sporuri calculate la acesta. Incepand cu anul 2010, acest drept nu se mai stabileste.
(5) In toate cazurile, in salariul de baza al functiilor de conducere este inclusa indemnizatia de conducere.
Se aplica prevederile art.6 din OUG nr.1/2010 in sensul ca se acorda cuantumul acestui spor ,calculat la nivelul salariului din decembrie, dar ca suma compensatorie. Aceasta suma se include in salariul de baza , dar nu se ia in calcul la determinarea altor drepturi de natura salariala .
Permiteti-mi sa va contrazic: legea 84/2003 nu a fost abrogata de legea 330/2009, drept urmare acordarea/aplicarea sporului de CFP ramane in vigoare si dupa 01.01.2010. In aceste conditii, in conformitate cu art. 30 din legea 330/2009, ordinului 32/2010 si OUG 1/2010, sporul de CFP va ramane in afara salariului de baza, urmand a fi primit in cuantumul primit in dec. 2009. Compensatiile se acorda doar pentru sporurile care erau acordate prin legi/HG care nu se mai regasesc in prevederile legii 330/2009 (legi/HG abrogate de aceasta lege), ori acesta nu este cazul sporului de CFP.
Imi pare rau , dar Legea 330/2009 a abrogat orice prevedere contrara referitor la salarizare .
De altfel noi am primit instructiuni de la Ministerul sanatatii , imediat dupa aparitia OUG nr.1/2010, rin care ni s-a comunicat ca sporul de audit , sporul de control financiar prevetiv si sporul de doctor in stiinte se acorda conf.art.6 din OUG nr.1/2010 ca suma compensatorie .
In cazul acesta...inseamna ca instructiunile se dau in functie de judet:):)...noua ne-au spus ce am scris eu mai sus:D