Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... aplicarea legii 330 si contractele/acordurile colective
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

aplicarea legii 330 si contractele/acordurile colective

Ce se intampla cu drepturile banesti castigate prin contractele sau acordurile colective de munca, incepand cu 01.01.2010, avand in vedere prevederile art.40 din legea 330/2009?
Avand in vedere ca se abroga cu ian.2010 acordarea salariilor de merit, asta inseamna ca persoanele care l-au avut la dec.2009 o sa il aiba in 2010 cuprins in salariul de baza?
Ce se intampla cu sporurile acordate auditorilor, persoanelor care efectueaza viza de control financiar preventiv si a managerilo de proiect, avand in vedere OUG 35/2009 care prevede limitele acestor sporuri, act normativ nemodificat de legea 330??? Raman valabile, dar cu limitare la 30%, sau ajungem iar la art.40 avand in vedere ca legea nu le mentioneaza? :wassat:
la sfarsitul fiecarei grile scrie "in coeficientul prevazut in coloana baza sunt cuprinse salariul de merit, sporul de confidentialitate, sporul de stabilitate, sporul de dispozitiv, cuantumul lunar al primelor de stabilitate, sporul de vechime in munca."
deci unde scrie ca "se abroga cu ian.2010 acordarea salariilor de merit"? se include in sal de baza.
dar baza ramane cea din decembrie, iar toate sporurile cumulate sa nu depaseasca 30 % din baza?
Cei 30% se aplica la baza actualizata (adica ce rezulta dupa includerea sporurilor mentionate in anexa)!!
Daca va uitati in Legea 330/2009 la art.47 si art.48, alineatul (1) precizeaza actele normative care se abroga la 1 ianuarie 2010, punctul 13 facand referire la "Ordonanţa Guvernului nr. 6/2007 privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale şi a altor drepturi ale funcţionarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici, precum şi creşterile salariale care se acordă funcţionarilor publici în anul 2007, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 66 din 29 ianuarie 2007, aprobată cu modificări prin Legea nr. 232/2007, cu modificările ulterioare, cu excepţia art. 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30 şi 33." , deci art.8 din Ordonanta 6/2007 care face referire la salariul de merit se abroga.
Conform art.23 alin.1 di L.330/2009 -suma sporurilor acordate cumulat pe TOTAL BUGET PENTRU FIECARE ORDONATOR DE CREDITE nu poate depasi 30 % din suma salarilor de baza ,funct.de baza sau a indemnizatiilor dupa caz Deci aveti in vedere total sporuri pe ordonator de vredite.