Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la indemnizatie de crestere a copilului

Bună ziua, dacă în prezent primesc indemnizația de creșterea copilului în Austria ( copilul are 4 luni) și urmează sa ma mut în România, primesc indemnizatie de creșterea a copilului pe teritoriul României?

Mulțumesc anticipat
Cel mai bine ati intreba acolo, in Austria.

Din cate stiu... la noi exista o prevedere legala in care este specificat ca trebuie sa locuiesti cu cel/a mic/a in tara pentru a putea primi indemnizatia.
Poate exista ceva asemanator si acolo...
Nu primiti in tara indemnizatie pentru CCC