avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil pentru mama studenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil pentru mama studenta

Buna ziua, am si eu o intrebare:
Daca sotia mea este insarcinata in luna a 8-a, si a finisat studiile in luna iulie in strainatate, si urmeaza sa faca rezidentiatul (in medicina) in aceeasi tara, poate obtine indemnizatia pentru cresterea copilului? Care este cuatumul indemnizatiei?
Indeplineste toate conditiile de primire: este cetatean roman; are resedinta in Romania, si a fost studenta la zi.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:36, 16 August 2016
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
...

2. Asadar aceasta ar fi o problema pentru care sotia dvs. nu ar putea beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Indemnizatia va fi de 1.063 lei lunar de la data nasterii si pana implineste copilul varsta de 2 ani.

3. - Dar, daca indepliniti conditiile (sunteti salariat) puteti beneficia dvs. de CCC sau de stimulentul de insertie.
- Adica primiti salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 532 lei lunar pana implineste copilul varsta de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua Marcela ionut Marcela ionut Care ar fi data reintoarcerii la munca, copilul implinind 2 ani pe 9 oct 2018 ,excluzand stimulentul de insertie, multumesc (vezi toată discuția)
Alocatie copil 0-2 ani sh3nol sh3nol Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de alocatia si indemnizatia pentru copil nou nascut. Sotia nu munceste, iar eu luna aceasta mi-am depus demisia la locul ... (vezi toată discuția)
Ccc 2016 Dannyytiesto Dannyytiesto Va prezint următoarea situație: a) Eu îmi desfășor activitatea în sectorul bugetar, pot intra în CCC dacă sotia nu lucrează și nu are venit? c) ... (vezi toată discuția)