Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obtinere cod UIT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obtinere cod UIT

O societate realizeaza personalizat imbracaminte si in acest sens colaboreaza cu o fabrica afalata in spatiul comunitar. Dupa efectuarea comenzii, fabrica o expediaza prin curier, catre compania din Romania. Greutatea coletului este sub 31 kg (se supune legii coletariei postale), insa valoarea poate depasi suma de 10000 lei.
Potrivit OUG41/2002, societatea beneficiara din Romania are obligatia obtinerii codului UIT? Se aplica aceasta cerinta si in cazul transportului realizat de o firma de curierat? Cum ar putea compania obtine informatiile legate de nr vehiculului cu care se face transportul, masa maxima autorizata a acestuia si de eventualele modificari ale vehiculului care face transportul?
Multumesc!
george-neagu, moderator