Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare in spatiu- preschimbare CI
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare in spatiu- preschimbare CI

Pot lua in spatiu pe cineva care are resedinta in alta tara si care in momentul de fata are actul de identitate romanesc expirat si are nevoie de reinoirea acestuia pentru reinoirea permisului de conducere romanesc expirat si acesta? Mentionez ca spatiul este o garsoniera in care exista inregistrate 2 persoane cu domiciliul stabil si exista si un mandat de comodat pentru sediu social firma inregistrat la aceasta adresa, Exista ceva restrictii in acest sens? Va multumesc!
Mihaela Sorana, utilizator
Puteți, dacă la adresă nu figurează mai mult de 10 persoane cu domiciliul activ. Aveți însă grijă că actul de identitate se face cu valabilitate 10 ani, timp în care poate vindeți, sau vreți să faceți și altor persoane domiciliul acolo, și atunci s-ar putea să aveți unele piedici.

georgiana.td a scris:

Puteți, dacă la adresă nu figurează mai mult de 10 persoane cu domiciliul activ. Aveți însă grijă că actul de identitate se face cu valabilitate 10 ani, timp în care poate vindeți, sau vreți să faceți și altor persoane domiciliul acolo, și atunci s-ar putea să aveți unele piedici.

Va multumesc mult!