Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Calitate procesuală a terțului împotriva unui ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Calitate procesuală a terțului împotriva unui ONG

In situatia in care membrii unui ONG (infiintat in baza OG 26/2000, membri sunt entitati publice) nu vireaza contributiile stabilite in Statutul ONG-ului, inclusiv din vina conducerii asociatiei care nu emite facturi, ar avea calitate procesuala o parte terta, dovedit interesata, pentru a deschida o actiune civila impotriva ONG-ului in vederea colectarii contributiilor?

Multumesc pentru raspuns.
Ciobanu Neculai, utilizator
De fapt, d-voastra nici nu trebuie sa le faceti validarea popririi tuturor ci doar catorva sau doar unuia daca datoreaza cel putin egalul sumei pe care o aveti de incasat.