Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a spus ca ...

Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a spus ca trebuie sa recuperez ziua, chiar daca a fost zi libera plătita. Este legal?
Legea mentioneaza o zi libera .. daca v-a fost platita , atunci exista posibilitatea sa vi se ceara recuperarea ei.
Salut,ca să mă fac înțeles ( legea de astăzi in România nu o stiu),dar pot să-ți spun ca in anii 1989 în tara (pentru donare de sânge mie mi-a dat 2 zile plătite ( adică libere)plus o masa la restaurant unde vroiai ( așa era atunci,trebuie să știți și voi) în caz ca legea s-a schimbat trebuie sa vezi daca îți convine sa donezi ( eu zic ca da pentru sănătatea tu faci cum vrei),actual în Italia daca sânge Ai ziua liberă plătită .Daca ai nevoie poți să mă contactezi.O zi bună
Silvy93, utilizator
HOTĂRÂRE nr. 1.364 din 4 octombrie 2006 pentru aprobarea drepturilor şi obligaţiilor donatorilor de sânge
art. 11
Donatorul de sânge are dreptul să primească, la cerere, pentru fiecare donare efectivă, următoarele:
a) 7 tichete de masă pentru produse alimentare, eliberate de instituţia de profil;
b) o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariaţi; o zi scutire de frecvenţă, în ziua donării, în cazul elevilor, studenţilor şi militarilor;
c) decontarea cheltuielilor de transport în comun din ziua donării între localitatea de domiciliu/reşedinţă înscrisă în actul de identitate şi localitatea unde îşi are sediul instituţia la care se efectuează donarea de sânge; în cazul în care donarea se face la instituţia de profil din localitatea de domiciliu sau din localitatea în care este angajat, donatorul are dreptul la abonament cu reducere de 50% pentru transportul în comun, pe baza actelor doveditoare, pentru o perioadă de o lună.
Am inteles. Dar el o tine pe a lui ca luna asta trebuie sa am 168 ore lucrate si ca ies pe minus cu 8. Iar alea 8 trebuie sa le recuperez pentru ca am fost platit dar nu am fost la munca. Iar adeverinta aia de la donare pe care i-am dato zice ca este practic o scutire
La punctul b) scrie clar:
o zi liberă
Nu scrie o zi liberă plătită.
E o diferență mare între cele două.
Are dreptate angajatorului să o țină pe a lui pentru că așa scrie în lege.
mitabiciclista, utilizator