Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a spus ca ...

Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a spus ca trebuie sa recuperez ziua, chiar daca a fost zi libera plătita. Este legal?
V-am explicat daca vi le-a platit, fara a exista o prevedere la nivel intern, este indreptatit sa va ceara sa o recuperati.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Atunci insemna ca pe aceeasi idee mergem si cand avem liber in caz de deces in familie sau la casatorie.
MihaiFL, utilizator
Atunci insemna ca pe aceeasi idee mergem si cand avem liber in caz de deces in familie sau la casatorie.
Gresiti la analogie :

In cazul donatorilor legea mentioneaza zi libera , nu zi libera platita .

In situatia evenimentelor deosebite familiale, sunt zile libere plătite stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.