avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a spus ca ...

Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a spus ca trebuie sa recuperez ziua, chiar daca a fost zi libera plătita. Este legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:09, 2 Aprilie 2024
V-am explicat daca vi le-a platit, fara a exista o prevedere la nivel intern, este indreptatit sa va ceara sa o recuperati.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Martie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Atunci insemna ca pe aceeasi idee mergem si cand avem liber in caz de deces in familie sau la casatorie.
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2024
MihaiFL, utilizator
Atunci insemna ca pe aceeasi idee mergem si cand avem liber in caz de deces in familie sau la casatorie.
Gresiti la analogie :

In cazul donatorilor legea mentioneaza zi libera , nu zi libera platita .

In situatia evenimentelor deosebite familiale, sunt zile libere plătite stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficii donatori de sange werepairit werepairit Consider zi libera pentru un angajat care a vrut sa doneze sange insa a primit adeverinta de refuz din motive medicale? (vezi toată discuția)
Zi libera pentru donatorii de sange anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unui salariat care doreste sa doneze sange, ca sociatate trebuie sa-i acord zi libera si sa-l platesc ? in ... (vezi toată discuția)
Plata zi la donare de sange maria_roman56 maria_roman56 Va rog sa imi spuneti daca angajatorul are obligatia sa si plateasca ziua libera acordata salariatului care doneaza sange. (vezi toată discuția)