Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mulțumesc domnului adriandumitriu! Toaletarea + ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mulțumesc domnului adriandumitriu! Toaletarea + ancorarea copacului ...

Mulțumesc domnului adriandumitriu! Toaletarea + ancorarea copacului se face ca urmare a unei necesități stricte, căderea acestuia (20 m înălțime) ar afecta construcțiile, gardul meu, al coproprietarului și al vecinului. Menționez că acest drum de servitute este uzual folosit de mine, coproprietar și vecin. Costurile sunt destul de ridicate.....există un paragraf din ce lege care m ar putea îndreptăți să solicit împărțirea acestor cheltuieli. Mulțumesc mult!
cel putin NCC art 765 si urmatoarele: [ link extern ]