Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatia de a plati prea mult pt bun comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatia de a plati prea mult pt bun comun

Buna ziua

Pt lucrari de reabilitare a unui perete lateral a unui bloc s-a impartit suma de plata foarte diferentiat per locatari.Locatarii care au acei pereti ca si parte a apartamentului platesc de 10 ori mai mult decat cei din mijloc.Daca acel perete este un bun comun este corect impartita cheltuiala aferenta reparatiei?Cum se calculeaza cota parte a fiecaruia?

Multumesc!

Fatada unui condominiu este parte comuna a tuturor proprietarilor din acel condominiu. Suma ce rezulta din lucrarile de reparatie ale unei fatade (fie ea si partiala) se imparte pe cota parte indiviza (proportional cu suprafata utila a locuintei), conform art. 85 din legea 196/2018.
[ link extern ]

Peretii exteriori nu sunt ai apartamentelor.
Multumesc mult pt ajutor,mai o intrebare daca se poate.Este necesara autorizatie de constructie pt a putea efectua lucrarea ?

Multumesc!
Firește că este necesară autorizația!
Lucrarea se face după proiect, proiectul trebuie autorizat conform legii.