Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor - la cam la ce suma as putea sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor - la cam la ce suma as putea sa ma astept dupa recalculare?

salut.as avea o intrebare daca cineva va avea amabilitatea sa-mi raspunda si este in tema.este vorba de noua lege a pensilor si se refera la cam la ce suma as putea sa ma astept dupa noua recalculare cuantumurilor pensilor. data nasterii este 11/12/1964 am o vechime de 39 ani in campul muncii un salariu brut de 6000 ron,mentionez ca in perioada de 39 ani de munca am fost incadrat fiind muncitor calificat cu salariul mediu brut pe economie.am 15 ani lucrati in grupa 2 de munca si as dori sa stiu si cand as putea sa ma pensionez.va multumesc
Cu totul si cu totul aproximativ ( pentru ca datele sunt foarte generale ) , in cei 39 ani ati obtinut 39 puncte ( atentie , daca aveti brutul de 6000 lei , acum nu obtineti un punct de pensie , ci doar 0,79292 puncte pe luna/an ) . Pentru munca in grupa 2 , veti obtine un punctaj suplimentar de 3,75 puncte . In plus , puncte de stabilitate - 10,25 . Total = 53 puncte , echivalentul a 4293 lei pensie bruta . Din aceasta se scade impozitul de 229 lei , rezultand o pensie neta de 4064 lei . Dupa 11.12.2024 va puteti pensiona pentru limita de varsta , avand mai mult de 5 ani stagiu de cotizare peste cel complet de 35 ani , nemai avand nevoie de reducerea datorata grupelor .
CHKa, utilizator