Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitatea de atribuire a unui cod COR catre angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitatea de atribuire a unui cod COR catre angajat

Buna ziua,
Am o intrebare daca se poate cineva sa ma lamureasca va rog.
Pentru scutirea de impozit in domeniul IT stiu ca se ia in considerare codul COR pe care angajatul e incadrat.
De exemplu eu am diploma de licenta in Economie si master in Inginerie dar lucrez pe un post de IT.
Acest cod COR e atribuit de catre angajator - angajatului conform diplomei de studii superioare absolvite sau doar strict de postul pe care il ocupa in firma?
Pot beneficia de aceasta scutire de impozit in acest caz?
Multumesc.
Se ia in considerare postul ocupat ce presupune crearea de programe pentru calculator.

Posturile vizate de scutire sunt în mod specific prevăzute de lege; orice alte posturi care nu sunt specificate de lege, chiar dacă au legătură cu industria IT, nu beneficiază de această scutire.