avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitatea de atribuire a unui cod COR catre angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitatea de atribuire a unui cod COR catre angajat

Buna ziua,
Am o intrebare daca se poate cineva sa ma lamureasca va rog.
Pentru scutirea de impozit in domeniul IT stiu ca se ia in considerare codul COR pe care angajatul e incadrat.
De exemplu eu am diploma de licenta in Economie si master in Inginerie dar lucrez pe un post de IT.
Acest cod COR e atribuit de catre angajator - angajatului conform diplomei de studii superioare absolvite sau doar strict de postul pe care il ocupa in firma?
Pot beneficia de aceasta scutire de impozit in acest caz?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:40, 28 Martie 2024
Se ia in considerare postul ocupat ce presupune crearea de programe pentru calculator.

Posturile vizate de scutire sunt în mod specific prevăzute de lege; orice alte posturi care nu sunt specificate de lege, chiar dacă au legătură cu industria IT, nu beneficiază de această scutire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire plata impozitului pe salariu CBogdanStefan CBogdanStefan Buna seara, Asa cum sugereaza si titlul , as dori sa aflu mai multe informatii privind eligibilitatea de a fi scutit de plata impozitului pe salariu. ... (vezi toată discuția)
Incadrare scutire impzit 16 la suta it stefanc2017 stefanc2017 Salutare, Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie de fapt cu privire la interpretarea Ordinul Ministrului Finantelor nr. 2903/2016 / OMFP ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit programatori - interpretare stefanc2017 stefanc2017 Salutare, Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie de fapt cu privire la interpretarea Ordinul Ministrului Finantelor nr. 2903/2016 / OMFP ... (vezi toată discuția)