Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, În Lg.360/2023 la Dispoziții generale ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, În Lg.360/2023 la Dispoziții generale în art. ...

Bună ziua,
În Lg.360/2023 la Dispoziții generale în art. 15
( 2 - 3 ) scrie ca pentru grupe/condiții de munca se acorda perioade suplimentare la vechime , perioade care se considera stagii de cotizare.
Pentru aceste perioade/stagii de cotizare suplimentare se vor adăuga puncte de stabilitate?
Dacă se adaugă este valabil pentru pensiile aflate în plata?
Dacă nu se adaugă, unde scrie acest lucru?
Va mulțumesc!
Nu intră nici măcar în condiția de stagiu complet contributiv,dar sa se mai acorde și puncte de stabilitate pentru ele.
Bună ziua,
Puncte de stabilitate se acorda pentru perioada de stagiul militar obligatoriu?
Dar pentru perioada de șomaj?
Sau pentru perioada de concediu după nașterea unui copil?
Va mulțumesc!
Legea 360/2023
Art.85
(3) Pentru stagiul de cotizare contributiv realizat peste 25 de ani contributivi se acordă un număr de puncte de stabilitate astfel:
Art.3

r) stagiu de cotizare contributiv - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
Deci, armata , șomajul și post natural se încadrează la art. 3 , in situația în care ai fost angajat cu acte în regula la o firma care si-a plătit obligațiile ?
Va mulțumesc!
-Somajul, da.
-Armata, nu.