Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil conceput in timpul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil conceput in timpul divortului

Bună ziua. Sunt separata de 6 ani de fostul sot, insa divortul s-a incheiat abia azi. Intre timp mi-am facut alta relatie, iar in noiembrie 2023 am ramas insarcinata.. Copilul se va naste in august.
Eu si actualul intentionam sa ne casatorim inainte de nasterea copilului.
E vreo sansa ca acest copil sa poata fi recunoacut de tatal biologic (care va fi si sotul meu la momentul nasterii) chiar daca a fost conceput inainte de a se pronunta divortul de fostul sot?
Se cere certificatul de divort la starea civila? Oare socoteste cineva data de concepere a copilului?
Apreciez orice sfat, parere din partea dumneavoastra. Multumesc.
Ramona_1985, utilizator
multumim!
Dacă vă căsătoriți înainte de nașterea copilului, atunci copilul va fi născut în timpul căsătoriei și va avea ca tată pe soțul dvs. de la acel moment, potrivit art. 414 Cod civil.