avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, am si eu o întrebare,de 6 ani sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, am si eu o întrebare,de 6 ani sunt despărțita, ...

Bună seara, am si eu o întrebare,de 6 ani sunt despărțita, in luna august,am înaintat actele de divorț, pe 11 octombrie se termina divorțul,in luna septembrie am rămas însărcinată, exista posibilitatea sa fie trecut ca tata al copilului fostul sot?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:39, 8 Octombrie 2021
Obligatoriu va fi trecut ca tata fostul sot.
Copilul conceput sau nascut in timpul casatoriei, are ca tata pe sotul mamei.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu se va intampla asa ceva.
Art.414 Cod civil (1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.

Doamna este deja insarcinata, la momentul pronuntarii hotararii de divort.
Sotul va fi trecut ca tata.
Ulterior, va contacta un avocat si va deschide in instanta o actiune in tagada paternitatii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca va casatoriti intre timp cu biologicul, aaveti sansa sa scapati de proces,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoasterea copilului de catre tatal natural Camelia nicoleta Camelia nicoleta Sunt disperata va rog din suflet sa ma ajutati!!Cu fostul sot am un copil de 7ani. Daca divortul se pronunta in februarie iar eu nasc in aprilie ce sanse sunt ... (vezi toată discuția)
Divort, sarcina in perioada procesului Alecsandra_88 Alecsandra_88 Buna ziua, As dori sa stiu care este situatia din punct de vedere juridic in cazul urmator: - in momentul de fata eu sunt in divort dar am un alt partener. ... (vezi toată discuția)
Mama in proces de divort insarcinata cu alt barbat myamya myamya Buna ziua, in luna martie am intentat proces de divort de sotul meu el nevrand sa divorteze pe cale amiabila la notar. In luna aprilie am ramas gravida cu ... (vezi toată discuția)