Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, am si eu o întrebare,de 6 ani sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, am si eu o întrebare,de 6 ani sunt despărțita, ...

Bună seara, am si eu o întrebare,de 6 ani sunt despărțita, in luna august,am înaintat actele de divorț, pe 11 octombrie se termina divorțul,in luna septembrie am rămas însărcinată, exista posibilitatea sa fie trecut ca tata al copilului fostul sot?
Obligatoriu va fi trecut ca tata fostul sot.
Copilul conceput sau nascut in timpul casatoriei, are ca tata pe sotul mamei.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu se va intampla asa ceva.
Art.414 Cod civil (1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.

Doamna este deja insarcinata, la momentul pronuntarii hotararii de divort.
Sotul va fi trecut ca tata.
Ulterior, va contacta un avocat si va deschide in instanta o actiune in tagada paternitatii.
daca va casatoriti intre timp cu biologicul, aaveti sansa sa scapati de proces,