avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile suplimentare si Concediu medical! Buna ziua! In ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile suplimentare si Concediu medical! Buna ziua! In luna martie am muncit de pe 1 pana pe 23 inclusiv ...

Buna ziua!
In luna martie am muncit de pe 1 pana pe 23 inclusiv program de 8 ore + plus 28 ore suplimentare din care 8 in weekend. De pe data de 24 am intrat in concediu medical.
In statul de plata apar doar cu 20 ore suplimentare cu explicatia ca din cauza CM nu-mi pot fi trecute si cele 8 ore din weekend.
Mentionez ca munca in compania noastra este impartita pe 3 schimburi, non stop.
Multumesc pentru raspuns.
Cu respect,
Maria
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:30, 4 Aprilie 2024
Munca in weekend nu este munca suplimentara ..munca in week-end este compensata altfel.
Puteti detalia, va rog?

Cornel Vasile a scris:

Munca in weekend nu este munca suplimentara ..munca in week-end este compensata altfel.

1. Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal este considerata munca suplimentara.
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia. In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut mai sus, in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
Sporul pentru munca suplimentara se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Ultima modificare: Joi, 4 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in cazul in care un angajat presteaza ore suplimentare ... d.nicolin@house-of-communication d.nicolin@house-of-communication Buna ziua, in cazul in care un angajat presteaza ore suplimentare in wekend 8 ore de munca,, pt aceste 8 ore se va acorda liber in termen de 90 zile ... (vezi toată discuția)
Munca in weekend RuxandraLarisa RuxandraLarisa Cum procedez cand un angajat lucreaza un weekend/luna? In afara de sporul de weekend pe care il acord, trebuie sa ii platesc si cele 2 zile lucrate cu spor de ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare Szegedi07 Szegedi07 Buna ziua, Intrebarea mea este legata de urmatoarea: \" Ca recompensare a muncii suplimentare, conform Codului muncii, aceasta se face în două ... (vezi toată discuția)