avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vă rog frumos să mă ajutați. Ce taxe trebuie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vă rog frumos să mă ajutați. Ce taxe trebuie ...

Bună ziua!
Vă rog frumos să mă ajutați.

Ce taxe trebuie sa platesc daca am un job freelancer in Romania.

Mentionez ca sunt cetatean italian si lucrez pentru firma Gamigo din Germania si doresc sa ma mut in Romania.
Aștept un răspuns din partea dvs. Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 17:52, 4 Aprilie 2024
Pt activitati independente in Romania se platesc impozit 10% la venit net , CAS daca venitul depaseste 12 sau 24 salarii minime ( salariu minim 3300 lei pt 2024) .
Cota CAS e 25% aplicata la aceste plafoane. / an
CASS se plateste 10% la venit net dar nu mai mult de baza de calcul de 60 de salarii minime ( adica 10% x 60 x 3300 = 19.800 lei ) / an


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Pt activitati independente in Romania se platesc impozit 10% la venit net , CAS daca venitul depaseste 12 sau 24 salarii minime ( salariu minim 3300 lei pt 2024) .
Cota CAS e 25% aplicata la aceste plafoane. / an
CASS se plateste 10% la venit net dar nu mai mult de baza de calcul de 60 de salarii minime ( adica 10% x 60 x 3300 = 19.800 lei ) / an



Vă mulțumesc frumos!

In Germania se numește Flat rate regime
In Romania exista?

La contractul încheiat in Germania plătesc impozit 5% din 78% = 3,9% timp de cinci ani ( am trei ani vechime) după impozitul va crește.
Astea sunt tote taxele datorate la activitati independente ( persoana fizica auutorizata) .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul și plafoane cass chirii & dobânzi 2024 SpF2016 SpF2016 Să zicem că voi avea așa: - chirie 30 000 lei - dobanzi 10 000 lei Total: 40 000 lei (=12,1 salarii minime) La chirie se aplică cote forfetare de 20% ... (vezi toată discuția)
Cass in 2024 la venituri din chirii și dividende Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna ziua ! Pentru anunțul 2024 obțin venituri din chirii și dividende . Valoare lor cumulata depășește 60 de salarii . Cass se plătește separat pe ... (vezi toată discuția)
Impozitare pfa Ionatan Roman Ionatan Roman Buna ziua. Am un PFA cu impozitare in sistem real. S-a schimbat in vreun fel legea? A crescut sau va creste impozitul pe venit in viitorul apropiat? Multumesc. (vezi toată discuția)