Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua! Caut un model editabil de somatie de plata ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua! Caut un model editabil de somatie de plata de la o ...

Buna ziua!
Caut un model editabil de somatie de plata de la o firma catre alta firma,care sa intrerupa si prescriptia .Mentionez ca firma A are emise facturi catre firma B ,iar firma B a confirmat soldul ,dar nu a efectuat plata.
Multumesc frumos!
Apelați la un executor judecătoresc, dacă aveți creanță executorie ajunsă la scadență.
Buna ziua, nu exista un model si intocmirea unei somatii care nu corespunde dpdv legal situatiei dvs. aplicata la normele legale incidente, va poate fi mai mult dezavantajoasa decat avantajoasa. De aceea, cel mai bine, apelati la un avocat sa va redacteze somatia dupa studierea documentelor pentru a nu va trezi ulterior ca somatia dvs. nu produce efectul scontat.