Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul meu a avut două fete, eu fiind nepoata celei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul meu a avut două fete, eu fiind nepoata celei mai în ...

Bunicul meu a avut două fete, eu fiind nepoata celei mai în vârstă dintre ele. Mama mea a decedat, iar acum mătușa mea este singură fiică în viață a bunicului meu.

Din punct de vedere legal, cine are obligația întreținerii bunicului? Este fiica cea mică fără mine (nepoata), sau suntem toți obligați datorită faptului ca mama a decedat?
Nu exista o lege in care sa se specifice obligatia intretinerii parintilor sau bunicilor.
Este o obligatie morala.
e, exista.
Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi surori, precum şi între celelalte persoane anume prevăzute de lege.
art 513
Obligaţia de întreţinere există numai între persoanele prevăzute de lege. Ea se datorează numai dacă sunt întrunite condiţiile cerute de lege.
Întreţinerea se datorează în ordinea următoare:

a) soţii şi foştii soţi îşi datorează întreţinere înaintea celorlalţi obligaţi;

b) descendentul este obligat la întreţinere înaintea ascendentului, iar dacă sunt mai mulţi descendenţi sau mai mulţi ascendenţi, cel în grad mai apropiat înaintea celui mai îndepărtat;

c) fraţii şi surorile îşi datorează întreţinere după părinţi, însă înaintea bunicilor.
gi-jane2, moderator