Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Efectele neacceptarii succesiunii Intreb, pentru o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Efectele neacceptarii succesiunii Intreb, pentru o ruda: Sotia ...

Efectele neacceptarii succesiunii

Intreb, pentru o ruda:
Sotia supravietuitoare, care a acceptat succesiunea in termenul de un an de la deces, vrea sa faca acum, dupa mai multi ani, dezbaterea cu ceilalti mostenitori ai defunctului, respectiv, copiii acestuia din alta casatorie. Daca respectivii dau declaratie de neacceptarea mostenirii, partea lor ii va reveni sotiei supravietuitoare sau la ea sunt indreptatiti mostenitorii de grad urmator ai defunctului; in cazul de fata, fratii acestuia?
MC-V, utilizator
Daca nu are copii cu actuala sotie vor fi chemati la mostenire fratii defunctului.