Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Avocatii si juristii de pe acest forum, au ceva de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Avocatii si juristii de pe acest forum, au ceva de spus/comentat/interpretat ...

Avocatii si juristii de pe acest forum, au ceva de spus/comentat/interpretat despre cele de mai jos ?
Legea 360/2023
Articolul 3
În înțelesul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
b) contract de asigurare socială - contractul încheiat, voluntar, între persoane fizice și casele teritoriale de pensii în scopul asigurării în sistemul public de pensii în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă, fie pentru completarea stagiului de cotizare, fie în vederea completării venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie;
r) stagiu de cotizare contributiv - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
s) stagiu complet de cotizare contributiv - perioada de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă sau, după caz, a pensiei anticipate;
ș) stagiu minim de cotizare contributiv - perioada minimă de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă;
t) stagiu potențial - perioada de timp prevăzută de prezenta lege, considerată stagiu de cotizare și luată în considerare la calculul pensiei de invaliditate, ca o creditare pentru stagiul de cotizare nerealizat din cauza afecțiunilor invalidante;
Articolul 61
(2) La stabilirea stagiului de cotizare contributiv realizat necesar acordării pensiei de invaliditate nu se iau în considerare perioadele în care persoana a avut calitatea de asigurat în baza unui contract de asigurare încheiat, începând cu data de 1 ianuarie 2018, în baza prevederilor art. 6 alin. (2) din Legea nr. 263/2010, cu modificările și completările ulterioare, ale Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 163/2020, aprobată cu modificări prin Legea nr. 168/2021, cu modificările ulterioare, precum și ale art. 6 alin. (2) și (3) din prezenta lege.
Sa incercam sa analizam:
r) stagiu de cotizare contributiv…………… precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
s) stagiu complet de cotizare contributiv - perioada de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă sau, după caz, a pensiei anticipate;
ș) stagiu minim de cotizare contributiv - perioada minimă de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă;
Intrebari la care eu nu am raspuns si care imi dau logica peste cap:
-De ce stagiul de cotizare contributiv mentionat la punctul r) nu intra in conditia de stagiu complet (s)si nici cel minim contributiv (s)?
Adica:
Am incheiat contract de asigurare sociala cu casa locala si am platit CAS(am contribuit).
Este mentionat ca si stagiu contributiv(r), dar nu intra in conditia de stagiu complet (s) si nici minm de cotizare contributiv(s).
-Este stagiu contributiv ?
-De ce nu intra in toate stagiile cerute de lege (complet/minim) ?
Art.61(2) …………….nu se iau în considerare perioadele în care persoana a avut calitatea de asigurat în baza unui contract de asigurare încheiat, începând cu data de 1 ianuarie 2018, în baza prevederilor art. 6 alin. (2) din Legea nr. 263/2010, cu modificările și completările ulterioare, ale Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 163/2020, aprobată cu modificări prin Legea nr. 168/2021, cu modificările ulterioare, precum și ale art. 6 alin. (2) și (3) din prezenta lege.
-Nu se iau in consideratie perioadele contributive, dar se iau in consideratie perioadele necontributive.
-Perioade contributive in acest caz care nu intra in baza de calcul sunt:
-Contactele de asigurare sociala(s-a contribuit).
-Perioada de vechime cumparata(s-a contribuit).
Perioade necontributive, dar care intra in baza de calcul sunt:
-Stagiile aferente grupelor/conditiilor de munca(nu s-a contribuit).
-Stagiile asimilate(nu s-a contribuit).
-Stagiul potential(nu s-a contribuit).
In concluzie:
Se tine cont de tot ce nu este contruibutiv si nu se tine cont de tot ce este contributiv.
Efecte produse, ex:
Pe contractual de asigurare sociala (contributiv)se plateste pentru aproximativ 0,43-0,44 puncte/luna/an.
Dar ti se acorda in locul lor, stagiu potential (necontributiv)in valoare de 0,25,0,2,0,10 puncte.
Diferenta dintre 0,43 si celelate(0,25 la 0,10) ramane in bugetul asigurarilor sociale de stat.
La art.61 trebuia sa se regaseasca un aliniat cu urmatoarea prevedere:
-Nu se poate incheia contract de asigurare sociala si nici cumpara vechime in munca in vederea deschiderii drepturilor la pensie de invaliditate.
Nu stiu cat am reusit sa conving.
Problematica este vasta si nu este usor de explicat.
Se poate dezvolta mult si bine.
Aștept lamuriri.
Poate eu nu mai am logica.
Sanatate tururor!
Carp Mircea, utilizator