Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un vecin nebun, care cauzeaza mult probleme. Cateva ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un vecin nebun, care cauzeaza mult probleme. Cateva dintre ...

Am un vecin nebun, care cauzeaza mult probleme. Cateva dintre ele, care ne deranjeaza cel mai tare sunt:
1. A construit o baraca inalta de aproape 3 metrii pe limita de proprietate acum 2 ani. Fara autorizatie, fara acordul nostru. Acum cladirea se inclina si apasa pe gardul nostru, care probabil ca va ceda daca nu se demoleaza baraca.
2. A plantat mai multi copaci care cresc intre baraca si gardul nostru. Trunchiul copacilor este lipit de gard, cel mai mare dintre copaci apasand pe gard.
3. Si-a betonat toata suprafata curtii, nu mai are deloc pamant ca sa se dreneze apa de ploaie si cred ca va fi o problema cand va ploua pentru ca toata apa probabil va inunda curte noastra.
Ce putem face legat de aceste probleme? Unde putem depune plangeri? Avem cum sa rezolvam aceste probleme?
1) Sesizati politia locala, politia statala, inspectoratul de stat in constructii si primaria.
2) Sezisati persoana in cauza printr-un executor judecatoresc sa respecte regulile de vecinatate si de hotar.
Sesizati instanta de judecata, in cazul in care persoana sesizata nu se conformeaza.
3) Spuneti ca de cand a betonat curtea si pana in 14 aprilie 2024 nu a mai plouat? Ce suprafata are curtea?
Da, aveti cum sa rezolvati aceste probleme, dar doar daca faceti ceva in acest sens, asa de la sine nu se rezolva nimic, decat poate cu vorba buna, cu rugaminti si cu alte favoruri.