avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Beneficiara a D.L. 118/1990 cu completarile ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Beneficiara a D.L. 118/1990 cu completarile ulterioare, ca urmasa a tatalui, ca prizionier de razboi

Buna ziua, Sunt beneficiara a D.L. 118/1990 cu completarile ulterioare, ca urmasa a tatalui , ca prizionier de razboi , Am depus cerere pt scutire de impozit pentru locuinta parintilor si am primit raspuns ca nu pot sa beneficiez de scutire de impozit, deoarece mama a mostenit locuinta, dupa ce a decedat tata, mama a decedat ulterior si eu am mostenit casa parintilor, cf certificat de mostenitor. Este corect raspunsul primariei?
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Urmasii d-l 118/1990 si lg 189/2000 sunt scutite de impozit selicutza selicutza Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor ... (vezi toată discuția)
Scutire de impozit pe locuinta neri neri Buna ziua, Mama mea, este urmasa de veteran de razboi in afara serviciului ordonat (IOVR),doresc sa stiu daca are dreptul la scutire de impozit pe ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de scutire? Iordan Nicolae Iordan Nicolae După tatăl meu care a fost prizonier de război sunt beneficiar al legii 118 începând cu anul 2024, Beneficiez de scutirea impozitului pe locuință, teren ... (vezi toată discuția)