Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O femeie cu 2 copii pensionata mai devreme pentru zona ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O femeie cu 2 copii pensionata mai devreme pentru zona cu poluare severa va beneficia si de reducerea pt.cei 2 copii?

Buna ziua,
Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 care are 2 copii si a iesit la pensie avand o reducere de 2 ani pentru faptul ca a locuit peste 30 de ani intr-o localitate din zona cu poluare severa se va aplica de la 1 septembrie 2024 si reducerea varstei pentru cei 2 copii?
Adica incepand cu 1 sepembrie va fi in situatia de pensionare de limita de varsta fara penalizare?
Multumesc!
Iulie 1962 Octombrie 2024 62/3 32/9
Anexa 5 spune ca in Octombrie 2024 va trece la limita de varsta.
Nu are ce reducere sa i se mai acorde.
Daca deja este in plata pensiei intrata in drepturi, nu are ce reducere sa i se mai aplice.
Dapix, utilizator