avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sunt nascuta in data de 10 esptembrie 1962 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sunt nascuta in data de 10 esptembrie 1962 si am un ...

Buna ziua,
Sunt nascuta in data de 10 esptembrie 1962 si am un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni, din care 9 ani si 5 luni in gr. II . Deasemenea mentionez ca locuiesc de mai mult de 35 ani intr-o localitate intrata de curand pe lista localitatilor cu poluare remanenta, deci beneficiez de reducerea varstei de pensionare cu doi ani. V arog mult sa-mi spuneti cand pot sa-mi de pun dosarul de pensionare pentru limita de varsta.
Sotul meu care este deja pensionat beneficiaza de cei doi ani de reducere? Ii va fi recalculata pensia?
Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: vanatorul , utilizator 20:12, 16 Septembrie 2020
Limita de varsta la 59 ani si 4 luni.
Pensie anticipata (fara penalizare) la57 ani si 4 luni.
Va multumesc pentru raspuns, dar va rog mult sa-mi explicati cum ati stabilit varsta de 59 ani si 4 luni pentru pensionarea la limita de varsta si mai asteptam raspunsul in legatura cu pensia sotului.
Va multumesc!
Septembrie 1962 Ianuarie 2025 62/4
Stagiul de cotizare realizat în condiții deosebite (ani împliniți) Reducerea vârstei standard de pensionare cu:
Ani Luni

9 3
62 ani si 4 luni - 3 ani = 59 ani si 4 lui
Sotul nu mai are legatura cu reducerea.
Nu i se va recalcula pensia.
Nu se mai aplica si reducerea de 2 ani pentru ca am locuit in zona cu poluare remanenta?
Nu se cumuleaza cele doua reduceri?
Nu.
Reducerea de 2 ani nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Despre pensii tudoritaanghel9@gmail.com tudoritaanghel9@gmail.com Sunt născută la 10-11-1962 am lucrați 34 de ani și încă lucrez dintre care 15 ani și 8 luni în grupa a doua . Când mă pot pensiona? (vezi toată discuția)
Pensionare - ultima lege, ultima modificare. getad getad Nascuta in iulie 1962, am in gr a II -a 15 ani din cei 32,6 lucrati in total. M-ar interesa pensionarea anticipata si cea pt limita de varsta. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)