Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sunt nascuta in data de 10 esptembrie 1962 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sunt nascuta in data de 10 esptembrie 1962 si am un ...

Buna ziua,
Sunt nascuta in data de 10 esptembrie 1962 si am un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni, din care 9 ani si 5 luni in gr. II . Deasemenea mentionez ca locuiesc de mai mult de 35 ani intr-o localitate intrata de curand pe lista localitatilor cu poluare remanenta, deci beneficiez de reducerea varstei de pensionare cu doi ani. V arog mult sa-mi spuneti cand pot sa-mi de pun dosarul de pensionare pentru limita de varsta.
Sotul meu care este deja pensionat beneficiaza de cei doi ani de reducere? Ii va fi recalculata pensia?
Va multumesc mult!
Limita de varsta la 59 ani si 4 luni.
Pensie anticipata (fara penalizare) la57 ani si 4 luni.
Va multumesc pentru raspuns, dar va rog mult sa-mi explicati cum ati stabilit varsta de 59 ani si 4 luni pentru pensionarea la limita de varsta si mai asteptam raspunsul in legatura cu pensia sotului.
Va multumesc!
Septembrie 1962 Ianuarie 2025 62/4
Stagiul de cotizare realizat în condiții deosebite (ani împliniți) Reducerea vârstei standard de pensionare cu:
Ani Luni

9 3
62 ani si 4 luni - 3 ani = 59 ani si 4 lui
Sotul nu mai are legatura cu reducerea.
Nu i se va recalcula pensia.
Nu se mai aplica si reducerea de 2 ani pentru ca am locuit in zona cu poluare remanenta?
Nu se cumuleaza cele doua reduceri?
Nu.
Reducerea de 2 ani nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.
Carp Mircea, utilizator