avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu a trecut ...

Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu a trecut cod 1 boala obișnuită 75%,a trecut codul 10 reducerea cu 1/4 a duratei de lucru fără a depăși 25% din baza de calcul.
Asta ce înseamnă eu 4 zile am de la medicul de familie e platit cu 75% medicalul de cînd se impozitează cu 10%
Cel mai recent răspuns: Magie1 , utilizator 21:15, 18 Aprilie 2024
Concediile de odihna nu au nicio legatura cu medicina muncii.
Ptr concediul medical de la medicul de familie e platit cu 75%,mi se impozitează cu 10% din salariu medicalul.
Codul 10 din concediul medical e platit cu 75%.

Magie1 a scris:

Ptr concediul medical am greșit cu cel de odihna, cu codul 10 pus de medicul de medicina muncii Sint platit cu 75% la salariu.

Cornel Vasile a scris:

Concediile de odihna nu au nicio legatura cu medicina muncii.



Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru reducerea timpului de munca este egal cu diferenta dintre baza de calcul stabilita conform art. 10 si venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de munca, fara a depasi 25% din baza de calcul.

In Norma de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate la art.75 se stabileste modul de calcul al indemnizatiei.
Luna aprilie sunt 22 zile lucrătoare din care 18 lucrate cu bonuri de masa de 40 lei și 4 zile medical cu cod medical 10.
Brutul este 5300 lei in actul adițional.
In luna aprilie se impozitează medicalul.
In mînă cît trebuie sa iau pe fluturas.
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2024
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie concediu de risc maternal ContSters243704 ContSters243704 cred ca au claculat gresit banii p co d risc d luna asta eu am un salar brut d 492 euro * 4.5059(euro din 30 noiembrie)=2216.90 lei/ brut * 75%( din brut pt ... (vezi toată discuția)
Calcul concedii alexyn alexyn buna ziua, care este valoarea concediului de odihna de 21 zile si al concediului medical de 14 zile al unui angajat cu salariul minim pe economie. am inteles ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal Deny23 Deny23 Sunt însărcinată in 11 săptămâni (80 zile) . Luni 6 ian am primit de la medicul ginecolog o scrisoare medicală in care se precizează risc de avort ... (vezi toată discuția)