Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu a trecut ...

Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu a trecut cod 1 boala obișnuită 75%,a trecut codul 10 reducerea cu 1/4 a duratei de lucru fără a depăși 25% din baza de calcul.
Asta ce înseamnă eu 4 zile am de la medicul de familie e platit cu 75% medicalul de cînd se impozitează cu 10%
Concediile de odihna nu au nicio legatura cu medicina muncii.
Ptr concediul medical de la medicul de familie e platit cu 75%,mi se impozitează cu 10% din salariu medicalul.
Codul 10 din concediul medical e platit cu 75%.

Magie1 a scris:

Ptr concediul medical am greșit cu cel de odihna, cu codul 10 pus de medicul de medicina muncii Sint platit cu 75% la salariu.

Cornel Vasile a scris:

Concediile de odihna nu au nicio legatura cu medicina muncii.

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru reducerea timpului de munca este egal cu diferenta dintre baza de calcul stabilita conform art. 10 si venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de munca, fara a depasi 25% din baza de calcul.

In Norma de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate la art.75 se stabileste modul de calcul al indemnizatiei.
Luna aprilie sunt 22 zile lucrătoare din care 18 lucrate cu bonuri de masa de 40 lei și 4 zile medical cu cod medical 10.
Brutul este 5300 lei in actul adițional.
In luna aprilie se impozitează medicalul.
In mînă cît trebuie sa iau pe fluturas.
Manuela Rășină, administrator