Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Persoană fără discernamant internată fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Persoană fără discernamant internată fără înstințarea și consințământul aparținătorilor

Este normal ca o persoana fără discernamant sa fie internata la pshiatrie fără înstințarea și consințământul aparținătorilor sau a celui care îl are în grijă, în condițiile în care poliția și spitalul îi cunosteau datele de contact ?
Da, este corect sa fie internat in caz de urgenta, daca personalul medical calificat a constatat ca internarea se impune.

Daca a fost dus de politie la spital, inseamna ca, fie se auto-vatama, fie era agresiv si punea in pericol alti cetateni.
Dapix, utilizator
Aparținător sau persoana care îngrijește, nu echivalează cu tutore. Chiar și asa, daca era cazul de internare, l-au internat.