Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cheltuieli spitalizare accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cheltuieli spitalizare accident auto

Buna ziua,
In urma cu ceva timp am avut un accident auto cu victime, eu fiind vinovatul. Am primit o instiintare de plata pentru cheltuielile de spitalizare a victimei. Am comunicat acest lucru asiguratorului care mi-a transmis faptul ca spitalul poate solicita direct suma de la ei. Reprezentantii spitalului refuza acest lucru, solicitand ca eu sa platesc suma si apoi sa o recuperez de la asigurator. Baza legala indicata de spital fiind art.320 alin.1 din L.95/2006. Va rog sa ma clarificati cum as putea rezolva problema, neavand posibilitatea achitarii sumelor si recuperarea ulterioara a acesteia. Multumesc
Cereti raspunsul spitalului in scris.
In cazul in care sunteti dati in judecata pentru cheltuielile de spitalizare, chemati inj garantie asiguratorul RCA.