Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE SI CONCEDIU DE ODIHNA-DREPTURI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE SI CONCEDIU DE ODIHNA-DREPTURI

Sunt angajată din 26 octombrie 2023, de aproape 6 luni. Pana acum mi-am luat doar 5 zile de concediu de odihna. Doresc sa-mi dau demisia cat mai curand, însă am planifiact înca 3 zile de concediu la finalul lunii care sunt aprobate. As mai avea dretul la alte zile de concediu ramase? De asemenea, as putea sa-mi anunt demsia , dupa care sa plec in concediu cele 3 zile, iar apoi sa imi continnui perioada de preaviz? Va multumesc!
Cate zile de concediu aveti mentionate in contract?

Puteti sa va depuneti demisia incepand cu prima zi in care intrati in concediu.
Sunt mentionate 20 de zile de concediu pe an. Asadar, imi pot depune demisia doar incepand cu prima zi de concediu, nu as putea inainte?
Multumesc!
BRIIGITA, utilizator
Demisia o puteti depune cand doriti dvs. din calculul meu pentru perioada 26.10.2023 - 30.04.2024 , aveti dreptul la 10 zile de concediu de odihna.
Vă mulțumesc pentru răspunsuri!