Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am o colega nascuta 21.01.1966 ,mama a doi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am o colega nascuta 21.01.1966 ,mama a doi copii,lucreaza ...

Buna ziua,
am o colega nascuta 21.01.1966 ,mama a doi copii,lucreaza din 26.08.1985 si ar dori sa stie daca cu legea360/2023 la finele lunii noiembrie ar depune dosarul de pensionare anticipata si vrea sa stie daca penalizarea merge pan ala 62 ani si 10 luni sau se scade un an pentru cei doi copii.
Pana la 62 ani si 10 luni.
Prin sintagma luni de anticipare se înţelege perioada cuprinsă între data acordării pensiei anticipate şi data împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5 la lege sau, după caz, data împlinirii vârstei standard reduse potrivit legii.
Am luat art.din normele de aplicare a legii 360/2023 ,aici se intelege ca am reducerea de 1 an pentru copii
Daca sunteti ferm convinsa ca se vor aplica asa prevederile legale, atunci mergeti pe ele.
Eu nu as risca.