avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ctr prestari servicii cu partener in afara UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ctr prestari servicii cu partener in afara UE

o firma din romania, platitoare de TVA are incheiat un contract de prestari servicii cu o firma din Rep. Moldova, firma din Romania ii pune la dispozitie autocamioanele pt. transport marfa.
Firma din Rep. Moldova efectueaza transport in UE dar si in afara UE.
In 2009 faceam factura de prestari servicii, la tva treceam scutit.
Se modifica ceva in 2010, declaratii?

Alte discuții în legătură

Se declara in 390 ? transporturi extra ce - doina-marieta doina-marieta va rog sa ma ajutati : am o soc.de transport de marfuri .Se factureaza catre un [u]client din Italia[/u] care este transportator si el .Firma noastra ... (vezi toată discuția)
Factura comision din rep. moldova robertdrilea robertdrilea Buna ziua, Am o factura de comision (prestari servicii, firma din Moldova a intermediat achizitia unor produse din non ue) si doresc sa stiu daca se declara ... (vezi toată discuția)
Transport rep.moldova tampau gabriela tampau gabriela SC platitoare de TVA ,din Romania factureaza altei SC platitoare de TVA -Romania servicii transport marfa ruta Rep.Moldova- Romania. Se factureaza cu TVA ? (vezi toată discuția)