Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA se declara in 390 ? transporturi extra CE -
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

se declara in 390 ? transporturi extra CE -

va rog sa ma ajutati :
am o soc.de transport de marfuri .Se factureaza catre un client din Italia care este transportator si el .Firma noastra tractioneaza cu cap tractor vagoanele firmei x-italia, in tara si in comunitate.

Factura se face fara TVA , dar , pe luna martie ne-au trimis pe teritoriul Moldovei(chisinau ), si ne-au transmis sa facturam separat transportul efectuat pe moldova , si sa nu declaram in 390 .
Nu mi se pare corect , atat timp cat beneficiarul meu este cu sediul in afara tarii , nu cred ca este important pt.mine ,,unde efectuez eu transportul '', atat timp cat beneficiarul meu este in afara tarii, in comunitate .

pe factura pe teritoriu extra CE mai sunt ceva taxe de nava ,platite de noi si care le recuperam de la ei ,,Firma X-Italia spunei ca nu trebuie declarate.nici acestea in 390 .In acest sens , ar trebui facturat cu TVA ,nu ?

va rog , un sfat . Multumesc.
daca in vagoane exista marfa si pe cale de consecinta se efectueaza un export din orice tara membra ue catre rep moldova, atunci transportul nu se declara in 390, desi este un serviciu intracomunitar.

restul taxelor sunt accesorii transportului si se includ in baza de impozitare a serviciului principal, urmeaza aceleasi reguli, deci nici acestea nu se declara in 390.

intocmiti factura fara tva, incluzand toate taxele si alte cheltuieli efectuate in baza de impozitare a serviciului de transport.