Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice

Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice.
In luna decembrie 2023, am facturat chiria si pentru 2024.
Cand se impoziteaza si cum?
Se impoziteaza la sfarsitul anului 2023 ( conform legilor existe atunci)sau in fiecare luna din 2024(conform noilor proceduri).
Tin sa mentionez ca firma a trecut de la microintreprindere la impozit pe profit.
Mulțumesc!
george-neagu, moderator
In 2023 factura trebuie contabilizata pe venituri - cont 706 partea din 2023 si pe contul 472 partea din 2024. Astfel incat se va impozita ca micro doar partea din 2023.

In anul 2024 veti recunoaste la venit suma din 472 . Prin nota contabila 472 = 706 si impozitata cu 16% .