avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice

Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice.
In luna decembrie 2023, am facturat chiria si pentru 2024.
Cand se impoziteaza si cum?
Se impoziteaza la sfarsitul anului 2023 ( conform legilor existe atunci)sau in fiecare luna din 2024(conform noilor proceduri).
Tin sa mentionez ca firma a trecut de la microintreprindere la impozit pe profit.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:10, 24 Aprilie 2024
In 2023 factura trebuie contabilizata pe venituri - cont 706 partea din 2023 si pe contul 472 partea din 2024. Astfel incat se va impozita ca micro doar partea din 2023.

In anul 2024 veti recunoaste la venit suma din 472 . Prin nota contabila 472 = 706 si impozitata cu 16% .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit ... nicoleta.catalina.apetri@gmail.com nicoleta.catalina.apetri@gmail.com O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit echivalentul a 60000 de EUR poate solicita trecerea la impozitarea pe profit începând cu ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este posibila din 2024? Andreea Muresan Andreea Muresan Buna ziua! Conform noilor reguli am trecut in 2023 la impozit pe profit de la 16% ( de la micro 3% in 2022). As vrea sa stiu daca va fi posibil ca din ... (vezi toată discuția)
Contract de chirie cristina.chirita2007 cristina.chirita2007 buna ziua ,va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare:suntem o societate care are un contract de inchiriere( teren) cu o alta societate ;in contract scrie ... (vezi toată discuția)