avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În curând intru în pragul pensionării de drept și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În curând intru în pragul pensionării de drept și trebuie ...

În curând intru în pragul pensionării de drept și trebuiește să-mi strâng vechimea de pe unde am lucrat ca , sudor . Ce fel de adeverințe și ce trebuiește specificat în acele adeverințe scoase din arhivă pentru depunerea la dosar pentru pensionare !? Mă refer la anii lucrați înainte de anul aprilie 2001 . Vă mulțumesc de răspuns...!
Cel mai recent răspuns: YONIKI , utilizator 23:31, 27 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. In carnetul de munca , daca-l aveti , trebuie sa fie mentionata perioada lucrata ca sudor la acea intrerpindere,

2. Daca nu aveti , va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta de vechime;
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.

Adeverinţele sunt eliberate de foştii angajatori, unităţile succesoare , detinatorii arhivelor sau, dupa caz, de Direcţiile Judeţene ale Arhivelor Naţionale.
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Domnul avocat carnetul de muncă îl am cu perioadele specificate ca , sudor și fochist . Dar problema e că , nu e specificat ,notat nimic în cartea de muncă ca , grupă...! Deci în cazul meu ce trebuiește scos de la arhivă...!? Mai mentionez domnul avocat că , în cartea de muncă e specificat doar atât: început activitatea pe data de....și încetat activitatea pe data de....cu parafele și ștampile de rigoare...! Vă mulțumesc mult...! Cu respect domnul avocat...!

Cornel Vasile a scris:

1. In carnetul de munca , daca-l aveti , trebuie sa fie mentionata perioada lucrata ca sudor la acea intrerpindere,

2. Daca nu aveti , va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta de vechime;
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.

Adeverinţele sunt eliberate de foştii angajatori, unităţile succesoare , detinatorii arhivelor sau, dupa caz, de Direcţiile Judeţene ale Arhivelor Naţionale.

Va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.
Vă mulțumesc domnule avocat...!

Cornel Vasile a scris:

Va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, Știe cineva unde se află arhiva fostului ,,s.c. ... DIANA37 DIANA37 Bună ziua, Știe cineva unde se află arhiva fostului ,,S.C. PROGRESUL ROMÂNESC S.A.,,? Mulțumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Grupa de munca Bronislav Bronislav Buna ziua, Am lucrat in perioada 1985-2007 la intreprinderea Romvared CFR Bucuresti ca sef vagoane speciale (bar, restaurant, dormit). Candva, in acea ... (vezi toată discuția)