Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În curând intru în pragul pensionării de drept și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În curând intru în pragul pensionării de drept și trebuie ...

În curând intru în pragul pensionării de drept și trebuiește să-mi strâng vechimea de pe unde am lucrat ca , sudor . Ce fel de adeverințe și ce trebuiește specificat în acele adeverințe scoase din arhivă pentru depunerea la dosar pentru pensionare !? Mă refer la anii lucrați înainte de anul aprilie 2001 . Vă mulțumesc de răspuns...!
1. In carnetul de munca , daca-l aveti , trebuie sa fie mentionata perioada lucrata ca sudor la acea intrerpindere,

2. Daca nu aveti , va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta de vechime;
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.

Adeverinţele sunt eliberate de foştii angajatori, unităţile succesoare , detinatorii arhivelor sau, dupa caz, de Direcţiile Judeţene ale Arhivelor Naţionale.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Domnul avocat carnetul de muncă îl am cu perioadele specificate ca , sudor și fochist . Dar problema e că , nu e specificat ,notat nimic în cartea de muncă ca , grupă...! Deci în cazul meu ce trebuiește scos de la arhivă...!? Mai mentionez domnul avocat că , în cartea de muncă e specificat doar atât: început activitatea pe data de....și încetat activitatea pe data de....cu parafele și ștampile de rigoare...! Vă mulțumesc mult...! Cu respect domnul avocat...!

Cornel Vasile a scris:

1. In carnetul de munca , daca-l aveti , trebuie sa fie mentionata perioada lucrata ca sudor la acea intrerpindere,

2. Daca nu aveti , va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta de vechime;
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.

Adeverinţele sunt eliberate de foştii angajatori, unităţile succesoare , detinatorii arhivelor sau, dupa caz, de Direcţiile Judeţene ale Arhivelor Naţionale.

Va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.
Vă mulțumesc domnule avocat...!

Cornel Vasile a scris:

Va trebuiesc urmatoarele documente:
- adeverinta cu sporurile acordate;
- adeverinta cu perioada prestata in grupa a II-a de munca.