avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Familie cu doua apartamente in cadrul aceleasi scari.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Familie cu doua apartamente in cadrul aceleasi scari.

Buna ziua

Cite persoane se declara la nivelul fiecarui apartament in cazul in care o familie, compusa din 4 persoane (sot, sotie, si doi copii), detine doua apartemente pe aceeasi scara, la etaje diferite si de numar de camere diferite (3 camere si respectiv 4 camere).

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 08:26, 26 Aprilie 2024
Sa comenteze ce anume mai exact, va rog dezvoltati ideea, ca doar de asta am deschis discutia.

gi-jane2 a scris:

Cred ca asta e fix treaba lor.
si daca au trecut o persona acolo unde nu sta nimeni, cred ca au facut-o sa nu se gaseasca carcotasi care sa comenteze.

Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2024
Dr@gosch, utilizator
Dupa cum vi s-a mai spus, aveti si link, legea 196/2018.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2024
latka, moderator
Mai exact din ce articol din legea asociatiilor reiese ceea ce ati scris in legatura cu declararea nr de persoane pe apartament.
Va multumesc anticipat.

latka a scris:

1. 4 persoane la un apartament si 0 pe celalalt.
2. Legea 196/2018
Practic cresc doar cheltuielile pe cota parte indiviza si cele legate de consumul de utilitati. Persoanele locuiesc la adresa din buletin si cealalta locuinta e de resedinta.


pai uitati-va la mesajele dvs si intelegeti ideea.


Dr@gosch a scris:

Sa comenteze ce anume mai exact, va rog dezvoltati ideea, ca doar de asta am deschis discutia.

gi-jane2 a scris:

Cred ca asta e fix treaba lor.
si daca au trecut o persona acolo unde nu sta nimeni, cred ca au facut-o sa nu se gaseasca carcotasi care sa comenteze.



Prima data cititi-o si dupa aia intrebati.

Alte discuții în legătură

Sunt obligata ?? aris_24 aris_24 Buna! Eu am fost plecat cu toata familia din tara pe mai multe luni si am facturi la intretinere cu zero persoane si am de platit pe luna in jur la 20 ron as ... (vezi toată discuția)
Cum se distribuie costurile înlocuirii unui lift, și cum se împart cheltuielile în funcție de etaj? vasilica_f vasilica_f Buna ziua, La înlocuirea unui lift pe o scara a unui bloc de locuințe cum se distribuie costurile? Normal ar fi ca costurile sa se împartă pe numărul de ... (vezi toată discuția)
Repartizare cheltuieli inlocuire coloane apa Vladltms Vladltms Buna ziua, As aprecia mult daca ati putea sa ma ajutati cu un raspuns, eventual si cu temeiul legal pentru urmatoarea situatie: In imobilul in care ... (vezi toată discuția)