Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Brevet/licență la un produs alimentar?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Brevet/licență la un produs alimentar?

Bună ziua!
Aș dori să aflu cum pot îmi brevetez un produs alimentar dietetic( destinat paciențior cu diabet zaharat)?Ce presupune aceasta?Care sunt pașii?

Cărei autorități competente trebuie să mă adresez: ministrului sănătății/ autoritatea sanitar veterinară/alții?
Mulțumesc!
george-neagu, moderator
brevetarea unei inventii se face in Romania de catre OSIM, iar in UE de catre EPO (European Patent Office). In Romania legea care reglementeaza inventiile este Legea 64/ 1991.