avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare firma

Bună seara! Fratele meu a înființat o firma pentru transport marfa în toamna anului trecut,acesta a decedat anul acesta în martie...cum se poate închide aceasta firmă? Ce trebuie făcut?
El era singur,nu avea asociați, era manager , va rog sa ma ajutați ,nu știu cum se procedează! Va mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 26 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:04, 30 Aprilie 2024
L31/1990 art 229
(1) Societățile în nume colectiv sau cu răspundere limitată se dizolvă prin falimentul, incapacitatea, excluderea, retragerea sau decesul unuia dintre asociați, când, datorită acestor cauze, numărul asociaților s-a redus la unul singur.
Și trebuie făcută vreo cerere undeva anume? Cine sa facă demersurile ?

Evellyn a scris:

Bună seara! Fratele meu a înființat o firma pentru transport marfa în toamna anului trecut,acesta a decedat anul acesta în martie...cum se poate închide aceasta firmă? Ce trebuie făcut?
El era singur,nu avea asociați, era manager , va rog sa ma ajutați ,nu știu cum se procedează! Va mulțumesc!

Documentele necesare pentru înregistrarea menţiunilor privind radierea urmare dizolvării şi lichidării SNC, SCS, SRL şi SCA (deces - art. 229 şi art. 230 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare)
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere firma victorash89 victorash89 Buna ziua, Tatal meu a avut o firma de constructii care a fost infiintata acum cativa ani care nu a mers foarte bine si din cate stiu suspendase activitatea ... (vezi toată discuția)
Inchidere srl Arabellla Arabellla Buna seara, Ati putea sa imi spuneti ce trebuie sa fac ca sa inchid o firma SRL? (dpdv ORC, ANAF, etc.) Multumesc! (vezi toată discuția)