Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua,aș dori să știu dacă în perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua,aș dori să știu dacă în perioada 1989-1990 muncă ...

Bună ziua,aș dori să știu dacă în perioada 1989-1990 muncă de Lăcătuș era considerată în grupa a doua de muncă.Mulțumesc.O zi bună.
Daca firma a intocmit documentele legale, a obtinut avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locuri de munca/ meserii/ functii in grupa de munca si a nominalizat prin document scris, lucratori pe aceste locuri de munca. un lacatus poate beneficia de grupa de munca.
Va Multumesc pentru răspuns,aceasta fabrica era de stat (intreprinderea de utilaje si piese de schimb)Bucuresti.Fata in fata cu Apaca.Dvs ce ziceți?
Întreprinderea de utilaje și piese de schimb „Iups” București a devenit in 1991 „Pumac” S.A. - București.

Intrebati la ONRC care este starea societatii , daca are/a avut lichidator luati legatura cu acesta pentru a va spune unde se afla arhiva pentru a obtine o adeverinta in acest sens.
Cornel Vasile, Consilier juridic
La ITM puteti intreba daca firma a primit aviz pentru incadrare locuri de munca in grupa de munca, in peroioada respectiva.
In perioada 1989-1990 nu exista ITM ...